Akcie se dělí do tří kategorií podle obchodního objemu, likvidity, volatility a spreadu: blue chips, mid-cap a small-cap.
Blue chips se považují za nespolehlivější a nejlikvidnější akcie. Patří sem akcie velkých nadnárodních společností, jako je Apple, Microsoft, Google, Coca-Cola, IBM, General Motors atd. Akcie s malou a střední kapitalizací jsou méně likvidní, ale občas mají větší potenciál. Akcie velice známých společností nejsou vždy nejziskovější, ale když dojde na investování, považují se v porovnání s mid-cap a small-cap akciemi za bezpečnější. Zvažte vybudování portfolia, které se skládá z různých typů akcií.
Konzervativnější investoři preferují akcie amerických společností, protože se americký akciový trh považuje v posledním desetiletí za stabilnější a likvidnější. Pokud byste si však chtěli trochu osahat „exotiku“, můžete do svého portfolia přidat i evropské nebo japonské akcie. Investování do akcií čínských, brazilských atd. akcií je rizikovější. Jejich ceny samozřejmě mohou vyletět do nebes, ale je tu vysoké riziko gapů.
Obchodníci se zájmem o investování do akcií se dělí do třech kategorií:
- Pasivní (spolehlivost a stabilita), kteří preferují „blue chips“.
- Aktivní (nejvyšší riziko a přiměřeným rizikem), kteří preferují „blue chips“, ale sledují i akcie s malou a střední kapitalizací.
- Spekulanti (rychlý zisk, krátkodobý nákup/prodej), kteří obchodují s nejlikvidnějšími akciemi „blue chips“.
Akcie blue chips jsou spolehlivější a likvidnější, takže se zdá, že jsou dokonalým instrumentem pro všechny akciové investory, ať už je jejich strategie jakákoliv. Je důležité upozornit na to, že obchodování s akciemi s malou a střední kapitalizací vyžaduje pokročilé znalosti a rozsáhlé zkušenosti s obchodováním na finančních trzích. Nováčkům se tyto akcie nedoporučují, protože nerozvážné chování je může stát nemalé peníze.