Počet uživatelů ChatGPT, který vyvinula OpenAI OpCo LLC, k únoru 2023 přesáhl 100 milionů. Tak rychlý růst nečekala ani samotná společnost. Chatbot se používá jako vyhledávač. Podle jeho vývojáře jsou však nejaktuálnější data dostupná pro tento nástroj z roku 2021. To dalo Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOG) trochu času na zavedení podobného produktu do svého vyhledávače.

V únoru 2023 však společnost Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT), která je klíčovým partnerem OpenAI, oznámila integraci ChatGPT do svého webového prohlížeče Bing. Poznamenáváme však, že technologie AI má nyní přístup k nejaktuálnějším informacím pro generování odpovědí.

Podle analytické agentury Similarweb vzrostly dotazy na Bing od února do dubna 2023 o 25 %. Znamená to, že Alphabet na trhu vyhledávačů ztrácí půdu pod nohama? Pojďme si prostudovat zprávu společnosti za 1. čtvrtletí 2023.

Klíčové poznatky ze Čtvrtletní zprávy společnosti Alphabet

Společnost Alphabet Inc. zveřejnila 25. dubna své výsledky za leden až březen 2023. Ve srovnání se statistikami za stejné období roku 2022 se tržby zvýšily o 2,6 % na 69,8 miliardy USD a čistý zisk klesl o 8,5 % na 15,1 miliardy USD. Všimněte si, že čistý zisk klesá již čtvrté čtvrtletí v řadě. Podívejme se na důvody:

·         zpomalení růstu příjmů z reklamy v důsledku negativního makroekonomického prostředí

·         zvýšené výdaje na investice do cloudových služeb, umělé inteligence a výzkumu

·         výšší dodatečné náklady na kompenzační platby související s 6% snížením počtu zaměstnanců

Proč klesají společnosti Alphabet příjmy z YouTube

Příjmy z reklamy na YouTube klesly o 2,6 % na 6,7 ​​miliardy USD. Toto číslo se již třetí čtvrtletí v řadě snížilo především kvůli snížení výdajů inzerentů v důsledku obav z recese. Tento trend by mohl donutit videoblogery, jejichž příjem závisí na monetizaci na webu, aby přešli na jiné online zdroje pro publikování svého obsahu a vydělávání peněz.

Přesto společnost Alphabet Inc. oznámila úspěch YouTube Shorts, přičemž v únoru letošního roku dosáhla denní zhlédnutí 50 miliard. Upozorňujeme, že tuto platformovou sekci pro krátká videa spustili v roce 2022. Nedávno byla dostupná také v televizi. Růst YouTube Shorts může pozitivně ovlivnit úplný zákaz TikTok v USA.

Proč se Zpomaluje růst příjmů z vyhledávání v Google Search

Příjmy z vyhledávání v Google vzrostly o pouhých 1,9 % na 40,4 miliardy USD. Tržby tohoto segmentu zaznamenaly v 1. čtvrtletí 2022 nárůst o 24,28 %, zatímco v 1. čtvrtletí 2021 byl nárůst více – 30,11 %, což může poukazovat na rostoucí konkurenci v segmentu. Stojí za to připomenout popularitu ChatGPT, integraci této technologie do Bing a zvyšující se počet dotazů ve vyhledávači vyvinutém společností Microsoft Corporation v posledních několika měsících.

Co znamenají pro Alphabet rostoucí výnosy z Google Cloud

Čtvrtletní tržby z cloudových služeb Alphabet Inc. vzrostly o 28 % na 7,5 miliardy USD. Provozní výnosy tohoto segmentu dosáhly 1 miliardy USD. Dá se předpokládat, že korporace úspěšně konkuruje lídrům na trhu cloudových služeb, jako jsou Amazon.com Inc. (NASDAQ: AMZN) a Microsoft Corporation.

Čtěte také  IPO společnosti Wearable Devices (WLDS)

Jak Alphabet optimalizuje náklady

Společnost Alphabet Inc. v lednu oznámila, že propustí 12 000 zaměstnanců, a v dubnu výrazně sníží náklady na nemovitosti, vybavení  a služby zaměstnancům. Vedení korporace zároveň schválilo program zpětného odkupu akcií v hodnotě 70 miliard USD .

Alphabet a Umělá inteligence

Společnost Alphabet Inc. 6. února představila Bard, vlastního chatbota založeného na umělé inteligenci. Alphabet doufá, že bude konkurcí pro ChatGPT. Někteří nabyli dojmu, že toto uvedení provedli ve spěchu. Jako by vedení společnosti nechtělo, aby je v závodě AI překonal ChatGPT. Koncem dubna vyšlo najevo, že členové týmu zodpovědní za vývoj a spuštění Bard trvali na tom, že nebyl připraven na řádné vydání. Především proto, že chatbot často dával nesprávné nebo neetické odpovědi.

Google versus Automaticky generovaný obsah

Senior analytik Google Search John Mueller uvedl, že obsah generovaný pomocí automatizačních nástrojů a služeb AI bude vyhledávač považovat za spam. Když se ale Muellera zeptali, jak přesně systém rozlišuje mezi textem generovaným umělou inteligencí a textem napsaným lidmi, nedal jednoznačnou odpověď.

Na jednu stranu se dá předpokládat, že jde o způsob, jakým se Google snaží udržet vysokou kvalitu a vhodnost informací ve výsledcích vyhledávání a bojovat proti spamu a manipulaci. To by zvýšilo důvěru uživatelů v tento vyhledávač a posílilo jeho konkurenční výhodu v segmentu.

Na druhou stranu může Google čelit kritice a nespokojenosti ze strany tvůrců obsahu, kteří využívají technologii AI ke zlepšení své produktivity a kreativity. To může vést k poklesu loajality lidí a společností, které s korporací spolupracují.

Závěr

Podle služby Similarweb se vyhledávač Google může stále chlubit velkou oblibou mezi uživateli. Počet vyhledávacích dotazů v Bing se od února do března 2023 zvýšil o 400 milionů, zatímco Google zaznamenal nárůst o 8,4 miliardy.

Růst tržeb Alphabet Inc. se zpomalil a čistý zisk klesl. To je pravděpodobně způsobeno poklesem výdajů inzerentů v důsledku ekonomické nejistoty a obav z recese. Společnost čelí výzvám intenzivní konkurence a vládní regulace, pokroků ve vývoji technologií AI a měnícího se chování spotřebitelů. Takové podmínky nutí společnost Alphabet Inc. přizpůsobit se měnícím se podmínkám na trhu a hledat nové příležitosti pro růst a rozvoj.

Upozornění na rizika:
Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.