Hodiny obchodních seancí na akciovém trhu

Přestože většina obchodních operací na finančních trzích probíhá v dnešní době online, obchodníci by měli mít přehled o obchodních hodinách hlavních seancí.

Čtyři globální obchodní seance

V průběhu roku finanční trhy obvykle operují od pondělí do pátku zcela standardně – kurzy se aktualizují v reálném čase. Vzhledem k časovým posunům v různých oblastech světa se však obchodní den dělí na 4 seance: asijská, evropská, americká a pacifická.

Jelikož se obchodní seance překrývají, je volba „vhodné“ doby pro obchodování celkem snadná.

Harmonogram obchodních hodin akciového trhu. Časová zóna je UTC+2 (východoevropský čas, VEČ/EET):

Při odkazování na obchodní hodiny akciového trhu je běžnou praxí používat časové pásmo UTC – univerzální koordinovaný čas. Čas serverů RoboMarkets se liší od UTC o 2 hodiny (UTC+2). Při jarním přechodu některých zemí na letní čas (DST) je rozdíl ještě větší (UTC+3).

OblastMěstoOtevřeníZavřeníAkciová burza
AsieTokio2:0010:00TSE
Hongkong03:0011:00HKEX
Singapur2:0010:00SGX
EvropaFrankfurt08:0016:00FWR
Londýn09:0017:00LSE
AmerikaNew York15:0023:00NYSE
Chicago16:0024:00CHX
Pacifik Wellington22:0006:00ASX
Sydney22:0006:00ASX

Asijská obchodní seance

První otevření trhu. Během této obchodní seance se obchodují cenné papíry z TSE (Tokio), SGX (Singapur), HKSE (Hongkong). Například jde o uznávané japonské výrobce automobilů a elektroniky jako Honda, Toyota, Canon, Casio, Sony atd.

Evropská obchodní seance

Tento úsek je typický velkou volatilitou na začátku a po obědě, když se evropští obchodníci vrací na svá pracoviště. Seance ve Frankfurtu začíná v 8:00 SEČ a v Londýně 9:00 SEČ. Vzhledem k rozdílu časových zón je jasně vidět, kdy asijská seance končí a evropská začíná. Evropská seance se značí vysokou volatilitou.

Americká obchodní seance

Tato obchodní seance začíná, když evropští obchodníci završují svůj pracovní den, což zvýrazní její efekt – na trhu se totiž setkají společně s americkými obchodníky, kteří dorazili k PC s novým elánem a myšlenkami. Proto je americká seance známá pro svou největší aktivitu a agresivitu na akciovém trhu.

Jde o nejlepší dobu pro investování do akcií kotovaných na burzách NASDAQ a NYSE, mezi které patří Apple, Twitter, Amazon a další společnosti.

Pacifická obchodní seance

Tato seance začíná ve Wellingtonu v 18:00 UTC. Ve 20:00 UTC se k seanci přidává Sydney. Pacifická seance jako jediná překrývá všechny ostatní seance. Jejím typickým znakem je střední volatilita, jelikož v tomto období nedochází ke zveřejnění žádných důležitých politických a ekonomických informací.

FAQ

Proč by měl obchodník znát otevírací časy burz?

Obchodník musí znát otevírací časy burz, aby mohl svůj čas na trhu využít efektivně. Tento faktor je velice důležitý především pro automatické systémy, které obchodují nepřetržitě.

Kurzy a další indikátory se mohou navíc v různé doby jedné obchodní seance výrazně lišit. Každá seance také vyžaduje odlišný přístup, a proto musí obchodník sledovat aktuální stav rozvrhu.

Kdy nejsou trhy aktivní?

Všechny trhu jsou zavřené v sobotu, v neděli a také během svátků. Otevírací časy burz se mohou také lišit podle instrumentu. Nejnovější informace o nadcházejících změnách kvůli svátkům, nebo z jiných důvodů, najdete na této stránce.