Automatické obchodní systémy (AOS)

Algoritmické obchodování

Občas obchodníci snívají o perfektním obchodním systému, co odvede všechnu těžkou práci. Ne každému se tento sen splní, ale obchodování si rozhodně můžete do určité míry zautomatizovat. S tím vám pomůže EA.

Co je algoritmické obchodování?

Obchodování na finančních platformách nemusí vždy probíhat manuálně. Zkušení obchodníci často používají algoritmy programované ve speciálním softwaru. Tyto algoritmy následně otevírají a zavírají obchody na základě stanovených pravidel – například podle cenových pohybů na podkladového trhu.

Proč používat algoritmické obchodování?

Při splnění základních parametrů program realizuje nákupní a prodejní příkazy za obchodníka, který tak nemusí celou dobu sedět u monitoru. Obchodník se tak může zapojit do dlouhodobého investování, otevírání a sledování pozic, i když nemá dostatek času. Obchodování je touto cestou méně stresující i pohodlnější a automatický obchodní systém dokáže, na rozdíl od obchodníka, pracovat 24 hodin 7 dní v týdnu.

Expert Advisor (EA)

Co je to EA?

Expert Advisor je speciální program operující v obchodním terminálu na základě instrukcí obchodníka bez jeho zapojení. Jelikož jsou všechny úkoly plněny automaticky v platformě, říká se programu mechanický obchodní systém nebo Expert Advisor.

Jak Expert Advisor funguje a jak je užitečný?

Způsob fungovaní EA neboli AOS je velmi jednoduchý: obchodník přidá EA do obchodní platformy která je připojena k serverům brokera a provede potřebné nastavení. Systém následně začne automaticky vykonávat strategii stanovenou obchodníkem.

Obchodování na finančních trzích je díky Expert Advisors méně psychicky náročné. Obchodník nemusí každou minutu o něčem rozhodovat a podrobně zkoumat technickou i fundamentální analýzu: vše je již součástí výpočtů programu.

Kde používat EA?

S rozvojem EA si mezi uživateli získalo oblibu algoritmické obchodování s akciemi.

EA se může osvědčit svou efektivitou a užitečností v několika oblastech obchodování současně. Zaprvé poslouží k rychlému ověření obchodních myšlenek. Získání objektivního výsledku manuálním testováním je časově mnohem náročnější a díky úpravám parametrů robota si můžete z výsledných reportů porovnat, jak se daří jednotlivým strategiím. Tento přístup se dá využít při scalpování, kdy je třeba ve velice krátkém časovém úseku uskutečnit velké množství transakcí. EA také ochrání obchodníky před velkými finančními ztrátami.

Jak vytvořit EA?

Obchodní systémy pro nejoblíbenější platformu MetaTrader 4 se píší v programovacím jazyce MQL4, který je navržen konkrétně pro práci s automatickými obchodními systémy. Programátoři, kteří jsou obeznámeni s tímto jazykem, budou schopni snadno vytvořit poradce, zatímco běžní uživatelé budou muset strávit více času a úsilí vytvářením toho svého.

Pro takové uživatele má však RoboMarkets skvělé řešení – bezplatný editor automatických systémů, se kterým můžete pracovat, i když neumíte programovat. Vše je naprosto jednoduché, jasné a praktické, takže si robota dokáže vytvořit opravdu každý. Editor je k dispozici v multi-asset algo obchodní platformě R StocksTrader, která disponuje moderními nástroji pro technickou analýzu a najdete v ní přes 11 700 obchodních instrumentů.

Jak testovat Expert Advisors?

Před spuštěním systém na reálném trhu si mohou obchodníci v terminálu otestovat zpětný výkon strategie. Díky tomu obchodníci zjistí, zda automatická strategie funguje efektivně, mohou odstranit potenciální problémy a odhadnout výnosy nebo ztráty. Běžně v platformě najdete pro tyto účely speciální okno, ve kterém můžete optimalizovat vstupní parametry systému a zlepšovat tak jeho výkon.

Několik slov pro nováčky

V počátcích se může zdát méně zkušeným obchodníkům práce s obchodními roboty poměrně složitá. Po několika měsících automatizovaného obchodování jsou však obvykle schopni vytvořit své vlastní EA. Pokud nejste z myšlenky svěření svých peněz počítačovému programu právě nadšení, můžete si vytvořit systém se zvukovým upozorněním. Ulehčíte si výrazně práci a ušetříte čas, který byste museli věnovat analýze grafu, sledování signálů a otevírání či zavírání pozic.

V dnešní době internetu je nabídka automatických systémů skutečně velká, ale jen některé z nich skutečně vydělávají. Pokud se obchodník rozhodne současně aktivovat všechny obchodní roboty stažené z internetu, může poměrně rychle přijít o všechny peníze. Proto byste měli být při vytváření automatických obchodních systémů velice opatrní. Nezapomínejte také na to, že výsledky algoritmického obchodování na konkrétním instrumentu, které jsou dosaženy pomocí EA, mohou být zcela odlišné od výsledků dosažených při obchodování jiného instrumentu. Proto zkušenější obchodníci své systémy většinou používají na stejných instrumentech, na kterých je testovali.